الف صاد

چشم هنری

دوشنبه, ۱۶ دی ۱۳۹۲، ۰۹:۴۷ ق.ظ

لذت دیدن اثری هنری را در قالب کلماتی از قبیل محشره ،فوق العاده است ،زیباست ،منحصر به فردو...بیان میکنیم تا احساس خود را از درک زیبایی هنر را هویتی بخشیده در کنار اظهارات زیبایی شناسانه و معناگرایانه به اشتراک بگزاریم تا در نقطه وهم الود مشترکی از حس زیبایی با دیگران برسیم .

اگرچه با تمام تلاشی که میکنیم تا مقصود خالق اثر را درک کنیم باز هم به نواقصی بر میخوریم .دیدی که خالق اثر در هنگام پدید اوردن اثر خویش داشته است لحظه ای ناب است که با هدفی از پیش تعیین شده و گاه تجربه ای الهام بخش وشاید با کمی تامل میتوان گفت گاه بی هدف است .که احتیاج به توضیحات خود خالق یا بررسی اثر هنری او دارد .

با تمام این تفاسیر اثر ثبت شده در هر قالبی از هنر به القای مفاهیمی می پردازد که ناظر را به سوی هدف ، احساس یا ارزشی خاص سوق خواهد داد . و این فهم مشترک از اثر هنری آن را برای خالق اثر و همچنین ناظران یا دوست داران هنر خاص می کند.بی شک در ذهن شما قالب هایی از اثرات هنری از هنرمندان مد نظرتان نقش بسته است .و این تصور شما به نوع دید حساستان بر روی قالب خاص هنری است .

هر نگاه هنری به اثر انسان برای خلق ارزش زیبایی شناسانه یا معناگرایانه می تواند در فازی متفاوت از رنج عالی تا بد  قرار گیرد که گاه اشخاص در میان این نوع دید فازی خویش  برای ارزش بخشیدن به هنر به شاخص های علمی رو می اورند اما علم هنر  و شاخص های قالب هنری با اینکه می تواند در قضاوت ارزشی کمک کند نتوانسته است هنر و روح هنری را به زنجیر بکشد بلکه این محاطب است که اثر خالق هنر را به انحصار میکشد خواه این معیار ها و خط کشی های علمی رعایت شده باشد یا نه .

با کمی تامل می توان گفت مزاج چشم در هر عصر با توجه به تحولات ان جامعه و مقتضیات دوره  متفاوت است و بدیهی است که در عصر مدرنیته با تحولات ثانیه ای نگاه هنری متفاوت شده باشد .انچه در دهه های پیش در چشم بسیاری از مخاطبین حس تحسین را بر می انگیخت امروزه متفاوت است .و هنر رو به رشد یا زوال با مخاطب خویش پیش می رود و این جای تامل دارد که خالق هنر اثر خویش را با تلفیقی از ایده ها و باور های خویش در زندگی روزمره خود با عصری که رو به تحولات سریع است می سازد .ایا در این عصر هم شاهد شاهکار های هنری خواهیم بود ؟جواب اری یا خیر باز هم به مثال های ذهنی خود در قالب نگاه حساستان به هنر خاص خویش بر میگردد...

در اخر نگاه هنری لزوما داشتن چشمانی حساس به ورای انچه که دیده می شود است ؟؟؟.....


موافقین ۲ مخالفین ۰ ۹۲/۱۰/۱۶
الهام صباحی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی