الف صاد

تنهایی

جمعه, ۵ ارديبهشت ۱۳۹۳، ۰۱:۰۵ ب.ظ

تنهایی واژه ای است که همراه با ترس و اضطراب است .تنهایی و ملازم ان ترس و اضطراب از نبود دیگران ناشی می شود و این دیگران یک کلمه کلی است که همه چیز را در هستی شامل می شود .

ادمی از اغاز با ترس تنهایی مواجه شده است و از همان ابتدا به فریاد بر خاسته است .ترس از جدایی از دنیایی که با او زیسته است و رهایی از ان با وحشتی همراه است  .و برای فرار از این وحشت و جدایی به دیگران پناه می برد و انس می گیرد تا خاطرش را دمی ارام بخشد.اما این ارامش را چگونه کسب میکند با سینه مادر ،با محبت دیگران ،یا با عشق به هستی مطلق ...این مسکن ها همه در طول هم هستند و انسان با توجه به رشد معرفتی خود پیش می رود تا به ارامش واقعی برسد یا ازاین دنیای با دیگران به دنیای وحشت زای دیگری برود وباز هم ،وحشتی انسان در بر می گیرد که نقطه اصلی ان تنهایی است .

اما به راستی  برای اینکه انسان به ان ارامش واقعی برسد چه باید بکند ؟چگونه تنهایی اش را  هضم کند ؟

انسانی که تنهایی اش را نفهمد و نخواهد که بفهمد  سر گردان دیگرانی خواهد بود که او را در بر گرفته اند .یا با ان ها دور چین شده است .

ادمی با درک وجود هستی بخش  و اعتماد به ان ارام می گیرد مثل نوزاد درون رحم مادر با وجود تنهایی ارام  است و اعتماد دارد  و حتی پس از تولد با وجود وحشت اولین کسی که به او انس میگرد و اعتماد میکند مادر است .و با سینه اش بر تنهایی اش مسکنی قرار میدهد .انسان وقتی معنای تنهایی را درک میکند که خود را می شناسد و وقتی معنای تنهایی اوج میگیرد که خود را خدای خود می داند و تنهایی فقط مختص خداست و بس .

انسان اگر به هستی بخش اتصال یابد تنهایی اش رنگ دیگری می گیرد با وجود تنها بودن ارام است و نیازمند دیگر تنهاهای عالم نیست زیرا  به خالق و هستی بخش خود اعتماد کرده و ایمان اورده است و تنهایی اش رنگی از ایمان گرفته است .

پس انسانی در صورتی  بر تنهایی اش چه به صورت بین فردی و چه به صورت درون فردی فائق می اید که به هستی مطلق متصل شود .این اتصال به هستی هر دو تنهایی را در بر می گیرد و او را بی نیاز میکند ورنگی از تازگی که همانا عشق است را به انسان می دهد .و انسان را عاشق می کند. و تنهایی در یک رابطه عاشقانه با هستی مطلق  معنایی ندارد .

موافقین ۱ مخالفین ۰ ۹۳/۰۲/۰۵
الهام صباحی

نظرات  (۴)

 تو با من چه کردی؟تنهایی
پاسخ:
تنهایی علاجش اتصال به بی نهایت است 
۰۸ ارديبهشت ۹۳ ، ۱۴:۱۵ بنت الهدی ........
مرسی بابت شماره...خود حرمم میخوام
همون کنج
همون دعاها
ایندفعه قول میدم غر غر نکنم و گیر الکی ندم
پاسخ:
نفسم عزیز دل ...همه ان ها یه مرحله بود ...انشالله باهم میریم  حرم ...صحن قدس
۰۸ ارديبهشت ۹۳ ، ۱۲:۱۶ بنت الهدی ........
دل خامم خون شده
پاسخ:
دل خودش خونه ......
۰۸ ارديبهشت ۹۳ ، ۱۰:۳۴ بنت الهدی ........
الفا...دلم خونه دلم خونه دلم خون...نمیدونی ... نمی دونی ... من حرم می خوام!
پاسخ:
خیلی دعات کردم ...زنگ بزن حرف بزن تا اروم بشی05112003334 

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی