الف صاد


12 شهریور به مناسبت شهادت رئیسعلی دلواری روز مبارزه با استعمار نام گذاری شده است.  رئیسعلی دلواری آزادی‌خواه مشروطه‌طلب و رهبر قیام جنوب در تنگستان و بوشهر علیه نیروهای بریتانیا در دورهٔ جنگ جهانی اول  بود .وی نقشی کلیدی در قیام جنوب داشت. قیام مردم تنگستان به رهبری رئیسعلی دو هدف عمده داشت یک پاسداری از بوشهر و دشستسان و تنگستان به عنوان منطقه سکونت خود و دوم جلوگیری از حرکت قوای بیگانه به درون مرزهای ایران و دفاع از استقلال وطن بود.

رئیسعلی با همراهی دیگر مشروطه خواهان، بوشهر را از حاکمیت استبداد محمدعلی شاه قاجار خارج کرد و حدود ۹ ماه شهر را در کنترل داشت.او در آغاز جنگ جهانی اول در سال 1914 که قوای روس از شمال و نیروی انگلیس از جنوب ایران را مورد حمله قرار دادند با نامه هایی به علماء، حکم جهاد را از آنان کسب تکلیف کرد در نهایت حکم جهاد علمای نجف توسط شیخ محمدحسین برازجانی به انضمام حکم خود شیخ به رئیسعلی ابلاغ شد.

نهضت تنگستان و قیام مردمی جنوب ایران به پیشگامی رئیسعلی دلواری از جمله مقاومتهای ضدّ استعماری در تاریخ کشوراست که بر دو انگیزه دینی و ملّی استوار است. آنچه از اسناد تاریخی برمی آید، برجستگی بُعد اعتقادی آن است، زیرا جهت گیری سیاست دولت در زمان جنگ جهانی اول ، به عنوان منشأ اقتدار ملی، بر اصل بی طرفی بنا شده بود و نه تنها در طول مبارزه مساعدتی در راه پیروزی قیام نکردند بلکه در بسیاری مواقع برپایۀ همان اصل، رودرروی مبارزان و همسو با دشمنان قرار گرفتند. در منطقه نیز، همفکری و همیاری سران قبایل وجود نداشت که جبهۀ واحد و همگونی در برابر دشمن ایجاد شود، بلکه جریان تقابلی میان کسانی که حامی حاکمیت و سیاست قاجار بودند و همسو با منافع انگلیس، در برابر سران مجاهدین به وجود امد .

بنابراین به دلیل  اینکه  زمینۀ قیام ازجهت سیاسی، اجتماعی و نظامی، فراهم نبود این قیام نتوانست جنبۀ ملّی و سراسری به خود گیرد. امّا از نظراعتقادی و بُعد مذهبی به لحاظ واکنش علمای دینی و مراجع تقلید در نجف اشرف، که در آن زمان مرکزثقل حوزه های علمیّه شناخته می شد، مقابله با اجانب و اشغالگران به منزلۀ جهاد در راه دین و دفاع از حریم مسلمین تلّقی شد و به صراحت حکم جهاد صادر گردید. این امر، مردم خطّۀ جنوب را که هم تقیّد دینی داشتند و اینکه منطقۀ زندگی خود را در اِشغال بیگانه می دیدند، پیروی ازدستورات و احکام علماء واجب شمردند و به رهبری رئیسعلی دلاوری این قیام شکل گرفت .

رئیسعلی در همه ی درگیری هایش با نیروهای انگلیسی، متأثّر از ایمان دینی و اراده ی قلبی و با تکیه بر هوش نظامی و تجربه ی پارتیزانی خود، توانست موفقیّت های چشمگیری را به دست آورد و خود را در صدر دغدغه ی نوک پیکان حمله ی دشمن قرار دهد!. جنگهای دلوار، کوه کزی، شبیخون نیروهای مستقر در بهمنی و درگیریهای تنگک، همگی نقش مؤثّر رئیسعلی در هدایت نیروهای جهادی و ایجاد مشکل برای انگلیسی ها را به وضح روشن و برجسته نمود و در گیرودار تدارک حمله ای به قصد شبیخون به عمارت سفید سبز اباد که در شب ۱۲ شهریور ۱۲۹۴ در محلی به نام تنگک صفر از پشت مورد اصابت گلوله یکی از همراهان خائنش به نام غلامحسین تنگکی قرار گرفت و در سن ۳۴ سالگی به شهادت رسید، اما نهضتی که او درجنوب ایران به راه انداخت تا سال‌ها مایه وحشت انگلیسی‌‌‌ها بود. پیکر رئیسعلی دلواری در قبرستان وادی‌السلام در نجف عراق مدفون است. 

مقام معظم رهبری در مورد ریسعلی دلواری در جمع مردم بوشهر فرمودند:" نام سردار مؤمن و شجاعی مثل شهید «رئیسعلی دلواری» از نامهائی است که همیشه دلهای مؤمن را که آشنائی به وضع او و مبارزات او داشته‌اند، در سراسر این کشور به خود جذب می کرده است." 

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۳/۰۶/۱۲
الهام صباحی

نظرات  (۱)

استفاده کردیم الهام جان
مرسی

[گل]


پاسخ:
خوشحالم مورد استفاده قرار گرفت .

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی