الف صاد

۹ مطلب در آبان ۱۳۹۳ ثبت شده است

پیاده روی های طولانی را دوست دارم 
این را خوب می داند 
راه می رویم و تا راحت تر حرف هایش را بزند 
ناراحتی هایی که این چند روزه رابطه مان را کمی سکوت کرده 
سوال می پرسد 
کوتاه پاسخ می دهم 
سعی میکند سوال در سوال کند و بحث کنیم 
اخلاقش را خوب می شناسم 
اخلاقم را خوب می شناسد 
بحث را می کشاند به حرف هایی که مشتاق شنیدنش هستم 
حرف هایی که پر از سوال است 
سوال می پرسم 
و پاسخ می دهد 
سعی می کند پاسخ هایش پر از سوال باشد 
دیوانگی هایم به خودش رفته است
می ایستند و کمی فکر میکند 
بریم بستنی؟
سرما تمام وجودم را گرفته 
بریم کافه ...
نه بریم خونه یه چای گیاهی دم کن بخوریم 
دستش را به اشاره بالا می گیرد ...
دربست ...

۱ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۳۰ آبان ۹۳ ، ۰۹:۳۸
الهام صباحی

نگاهی به گوشه راست مانیتور می کنم ساعت 14:35 چشمانم را می بندم و نفسی عمیق می کشم . کمی به صفحات باز شده مقابلم نگاه می کنم. رو به همکارم می کنم و می گویم: امروز چند شنبه است ؟ انگشتانش تند تند روی  صفحه کلید ضربه می زند و یک لحظه  توقف می کند و سرش را به سمتم بر می گرداند و کمی مکث می کند و جواب می دهد: امروز؟

موبایلش را بر می دارد و ضربه ای روی صفحه اش می زند .

سه شنبه چطور؟

-سه شنبه . سه شنبه .چقدر امروز خسته شده ام

- خب زودتر بروید ، چند روز است حس می کنم حالتان خوب نیست .

-صفحات باز شده را می بندم و سیستم را خاموش می کنم.

پالتویم را می پوشم و کنار در کمی می ایستم تا نگاهم کند . اما حواسش نیست .با صدای آرامی می گویم

۴ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۸ آبان ۹۳ ، ۱۰:۲۰
الهام صباحی

کودک دارای شخصیت والایی است که بایستی با او بر اساس معیارهای تربیتی که دارای تکریم خاصی است برخورد شود تا کودک در خود احساس شخصیت کرده و به ارزش وجودی خویش پی ببرد.از شگفتی های دنیای كودكان، دنیای مذهبی، ایمان و اعتقاد آنهاست. كودك فطرتا خدایی است. شكی نیست كه معنی و مفهوم مذهب و تعالیم دینی در بر گیرنده ی همه جوانب حیات انسان است. ولی كودك از مذهب آن چیزی را می پذیرد كه متناسب با خواسته های او و مبتنی بر مشاهدات، تجارب و یافته های شخصی اوست .به تدریج كه رشد كودك بیشتر می شود و آگاهی هایی پیدا می كند دامنه ارتباط او با مذهب بیشتر شده و موجبات پیدایش حالاتی در كودك می شود كه می توان آن را حالات مذهبی خواند. حالاتی كه تجلیات آن حتی در سنین هفت یا هشت سالگی و در مواردی هم در سنین كمتر دیده می شود.

 آغاز پیدایش حس مذهبی در کودکان معمولاً مربوط به ماه‌های قبل از چهار سالگی و حتی در برخی از کودکان از سنین  دو یا سه ‌سالگی هم دیده می­‌شود که با افزایش سن، این حس علنی می‌شود و در سن شش ‌سالگی به‌ وضوح تظاهرات مذهبی در کودکان را می‌توان مشاهده کرد، اما برای تربیت معنوی کودک، والدین  قبل از تولد کودک بایستی زمینه‌ساز این مسئله شوند.

 انتخاب همسر یکی از نکات مهمی است که در اسلام به آن تأکید ویژه‌ای شده است، رعایت نکاتی در انعقاد نطفه، آداب مباشرت و مراقبت‌های هنگام بارداری و ... زمینه‌سازی در امر تربیت معنوی کودک است، اما در کنار این زمینه‌سازی برای امر تربیت قبل از تولد تا مراحل رشد، چه راهکارهایی را  برای تحقق تربیت معنوی کودک می توان پیشنهاد داد؟

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۵ آبان ۹۳ ، ۰۷:۴۲
الهام صباحی

ماه محرم ماه تربیت و خود سازی در کنار عزاداری برای واقعه عاشورا است. شیعیان ماه محرم و صفر را به حرمت خون سید شهدا (ع) و یاران با وفایش حرمت نگه می دارند و عزاداری می کنند و از خوشی هایی چشم می پوشانند.

شرکت در عزاداری های امام حسن (ع) بهترین فرصت برای کسب تجربه و ساخت هویت دینی است. کربلا برای هر سن و فردی الگو دارد. برای زنان نیز الگو هایی همچون حضرت زینب، حضرت سکینه، حضرت رباب و...دارد تا هر بانویی در زندگی خود با الگو قرار دادن این بانوان مسیر خود را پیدا کرده و همراه امام خویش در صحنه باشند.

ماه محرم فرصتی است برای مادران که عاطفه و محبت به اهل‌بیت را به کودکان خود انتقال دهند. ماه محرم پر از درس‌های تربیتی است که خانواده می‌توانند از این فرصت استفاده کنند درس‌هایی همچون ایثار، ازخودگذشتگی، مبارزه با استکبار، اطاعت از امام، شناخت دشمن و ...است که می‌تواند همان‌گونه که عشق و علاقه به ائمه اطهار را با پوشیدن لباس مشکی و شرکت در مراسم‌های مذهبی در ماه محرم به کودک منتقل کنیم درس‌های تربیتی قیام امام حسین ع را به کودکان در قالب‌های مختلف آموزش دهیم.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۸ آبان ۹۳ ، ۰۸:۳۱
الهام صباحی

معراج السعاده ترجمه‌ای فارسی از کتاب جامع السعادات اثری از حاج ملامهدی نراقی است که ملا احمد نراقی فرزند ایشان به دستور فتحعلی شاه قاجار در قرن دوازدهم هجری این کتاب را بازنویسی کرد و مطالبی را نیز به آن اضافه نمود.ملا احمد نراقی عالم وارسته این کتاب را در جهت استفاده و فهم مردم عادی برای رسیدن به کسب فضایل اخلاقی نگاشته است. نراقی در زمینه‌های بسیار گوناگونی مهارت داشت، او یک مجتهد شیعه، نویسنده و شاعر بود که در علوم اسلامی خصوصا در زمینه های فقه، اصول، حدیث، رجال، معقول و منقول، و اخلاق متخصص بود. در علوم دیگر نیز از جمله: ریاضی، نجوم، هندسه، فلسفه، ادیان شناسی، ادبیات و شعر تبحر داشت...

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۵ آبان ۹۳ ، ۱۴:۴۶
الهام صباحی

13 آبان به گردش سالها و روزها شاهد حوادثی بوده است که آبستن واقعه ای بزرگ در تاریخ شده است.امسال عاشورای حسینی که خود الگوی اصلی مبارزه با استکبار برای شیعه با تقویم تاریخی 13آبان تقارن پیدا کرده است که حامل پیام مشترکی است که سالها از گلوی مبارزان با ظلم برای احیای دین در برابر ستمگر زمان شنیده شده است...

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۳ آبان ۹۳ ، ۱۴:۳۸
الهام صباحی

وقتی دیگر نمی شود که بشود ...
به خواب ها پناه می بری 
کاش بشود 
خوابش را ببینم ................

۱ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰۵ آبان ۹۳ ، ۱۵:۲۸
الهام صباحی

هوایم ابری است 
کاش باران ببارد 
چتر را ببندم 
زیر باران گریه کنم .

۱ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۰۵ آبان ۹۳ ، ۱۵:۲۶
الهام صباحی

هوا سرد است 

دستانم را بگیر 

و در تمنایی دیگر 

اغوشت را پناه گاه بودنم کن 

سردی وجودت 

هستی ام را به باد می دهد 

۱ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۰۱ آبان ۹۳ ، ۰۸:۱۷
الهام صباحی